Sunday, August 12, 2007

Potrzeba zmian-od zaraz

Pan Zdzislaw Gromada przyslal mi zarys interesujacego projektu.
Uwazam ,ze ja ,osobiscie ,podpisalem sie pod nim juz dawno,jeszcze zanim projekt zostal ubrany w konkretne slowa.
Obecnie robie to raz jeszcze.

"Szanowni wirtualni przyjaciele i znajomi!

Nie jesteśmy zadowoleni z sytuacji w Naszej Najjaśniejszej. Nie podoba nam się to co dzieje się na naszej arenie politycznej. Nasze „Wszystkie partie wczepiły się w siebie jak gryzące się kundle na podwórzu i nie mają głowy do tego, żeby sprawdzić czy nie zbliża się ktoś z pałką w ręku" (S. Lem „Kulka na bochnie" 06.2004). Nasz system polityczny to 1/1460 część demokracji. Mamy prawo głosu raz na cztery lata. W międzyczasie pełnię władzy mają nasi wybrańcy - specjaliści od sprzedaży gruszek na wierzbie i robienia poczciwym obywatelom wody z mózgów.

Nie ma ludzi bezgrzesznych - nie ma także systemu politycznego bez wad. Ponad 150 letnia historia Szwajcarii dowodzi, że najmniej wad ma demokracja bezpośrednia. Odsetek niezadowolonych z systemu jest tam minimalny a ponad 70% uważa, że ich system jest ich największym powodem do dumy. O sytuacji gospodarczej Helwetów nie ma co wspominać.

W ostatnich kilku miesiącach jako poczciwy obywatel opublikowałem w Internecie cykl felietonów pt. „ Potrzeba pełnej demokracji" (patrz załącznik) w którym przekonywałem czytelników o zaletach demokracji bezpośredniej. Proponowałem podjęcie prób wymuszenia odpowiednich regulacji prawnych niezbędnych dla zastosowania go w Polsce. Podstawową reakcją czytelników był brak wiary w możliwość spowodowania stosownej nowelizacji naszego prawa. Nie otrzymałem żadnej konstruktywnej kontrpropozycji. Mam w sobie coś z upartego naiwnego idealisty i dlatego zamierzam w najbliższym czasie zaproponować moim czytelnikom nieformalne stowarzyszenie pt. „ STOP politykierstwu – TAK pełnej demokracji" (tytuł roboczy) o następującym „regulaminie":

I. Cel stowarzyszeniaStworzenie naszym współrodakom nadziei na lepsze jutro.II. Warunek konieczny i wystarczający przynależności do stowarzyszenia:Pełne przekonanie, że demokracja bezpośrednia to najlepsza forma organizacji życia zbiorowego.III. Formy uczestnictwa w stowarzyszeniu:a. bierna

b. aktywnaIV. Obowiązki uczestnictwa w stowarzyszeniu:Członkowie bierni zobowiązani są reklamować/przekonywać do idei stowarzyszenia „przy okazji" swoich osobistych i przypadkowych kontaktów.Członkowie aktywni poza tym zobowiązani są wykorzystać swoje możliwości intelektualne i medialne dla idei propagowania jej na forum publicznym: w mediach, Internecie, na spotkaniach publicznych etc .

Moi drodzy Proszę Was o Waszą opinię, Wasze uwagi i propozycje do tego projektu. Czy ktoś z Was zgodził by się podpisać pod takim projektem swoim Imieniem i Nazwiskiem? Serdecznie pozdrawiam "

Panie Zdzislawie ,pozwoli Pan : Jerzy Ulicki -Rek

No comments: